Sok malinowy

Sok malinowy zimą jest przepyszny, a przy tym dobry na przeziębienie. Sklepy oferują nam cały wachlarz soków malinowych do kupienia, także tych, które z malinami mają niewiele wspólnego. Jestem zdania, iż żaden kupny sok nie dorówna temu, który możemy bez problemu sami zrobić sobie w domu. Z jednej strony maliny nie są tanie, ale za to bardzo wydajne o czym zaraz się przekonacie.
Składniki na sok malinowy (15 słoiczków średniej wielkości):
  • maliny 5 kg
  • cukier 4 kg
Tak oto wygląda proces robienia domowego soku malinowego:
 Maliny 5 kg.
Do ostatniego garnka (najbliżej palnika) sokownika nalać wodę. Zapalić gaz, indukcję czy co tam macie. Wrzucić do sokownika kobiałkę malin i zasypać porcją cukru.
Czynność powtórzyć kilkakrotnie. Mój sokownik nie jest duży, więc na jeden raz zmieściło się w nim 2,5 kg malin i 2 kg cukru. Przykryć pokrywką. Czekać aż zacznie się robić sok, co można sprawdzać na bieżąco w garnku. U mnie jeden sokownik był gotowy po około 1 godzinie i 15 minutach, ale ja wolałam zlewać po 3 razy, żeby potem nie dźwigać całości. Mechanizmem jest rurka, ale garnek trzeba czasem podnieść i przechylić. Na koniec wyciągnęłam resztki owoców i umyłam garnek. Proces powtórzyłam drugi raz z kolejną partią owoców.
Sok zlać prosto do słoików i od razu mocno zakręcić pokrywkę. Gotowe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.