Dzisiaj przedstawiam Wam smaczne, zdrowe i sycące danie jednogarnkowe, które przygotowałam na moją imprezę urodzinową. Gulasz z kaszą pęczak to danie samowystarczalne do którego nie trzeba już nic dodatkowo przygotowywać. Świetnie sprawdza się przy większej liczbie gości. Dorzucenie kaszy pęczak pozwala na rezygnację z pieczywa. Posiłek ten można w dowolny sposób modyfikować. Ja użyłam wielu warzyw i mięsa o czym się za chwilę przekonacie, ale proporcje składników jak i gęstość potrawy można dowolnie zmieniać wedle uznania. Dla osób wege istnieje możliwość całkowitego zrezygnowania z mięsa i też będzie pysznie!

Składniki na gulasz z kaszą pęczak (kilka konkretnych porcji):
- łopatka wieprzowa około 0.5 kg
- 1 większa cukinia
- bakłażan
- cebula
- czerwona papryka
- pieczarki – kilka większych sztuk
- duży por (biała część, ale jasnozieloną też wkrawam)
- 2 duże marchewki
- 3 duże ząbki czosnku
- przyprawy: sól, pieprz, kilka liści laurowych i kulek ziela angielskiego, oregano, bazylia, papryka słodka i ostra, opcjonalnie kostka rosołowa (jeśli macie to wiadomo, że bulion byłby lepszy)
- torebka kaszy pęczak
Sposób przygotowania
Mięso oczyścić i pokroić w średniej wielkości kawałki. Wrzucić na rozgrzaną patelnię z niewielką ilością oleju i obficie posypać przyprawami (listki, ziele, sól, pieprz, papryki). Podsmażone mięso przerzucić wraz z przyprawami do garnka. Zalać wodą, tak aby zakrywała mięso i dusić na niewielkim ogniu.
Czas, aby przygotować warzywa. Pokroić cebulę w kostkę lub piórka oraz pora w plasterki i podsmażyć. Równocześnie obrać i pokroić marchewki w plasterki. Dorzucić do warzyw na patelnię. Oczyścić i pokroić paprykę oraz pieczarki. Krojąc paprykę pamiętajcie, aby z jednej strony nie robić zbyt dużych kawałków, a z drugiej, by nie kroić jej zbyt drobno. Pieczarki standardowo pokroić w plasterki. Cukinię i bakłażana umyć (nie obierałam ich ze skórki), a następnie odciąć ich końcówki. Pokroić w plastry i w zależności od ich wielkości później jeszcze przekroić przez pół lub w ćwiartki. Wszystko podsmażyć na patelni. W osobnym garnku w osolonej wodzie ugotować kaszę pęczak. Kiedy mięso będzie już miękkie dodać wszystkie warzywa z patelni i zagotować. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i pozostałe przyprawy. W tym momencie istnieje możliwość dolania bulionu lub dodania kostki rosołowej albo po prostu ponownego doprawienia. To już Wasza kwestia na jaką opcję się zdecydujecie.

Zapewne jesteście zdziwieni, że kaszę pęczak ugotowałam osobno, a nie wrzuciłam do mięsa, aby wszystko ugotowało się razem. Zrobiłam tak, dlatego że w ten sposób mogę regulować gęstość potrawy, dodając osobno ugotowaną kaszę. Ktoś woli gęstsze potrawy, a ktoś inny rzadsze. Chciałam, aby gulasz nie miał konsystencji stałej, dlatego podeszłam do tematu ostrożnie. Tak, więc do gotowego dania dodałam kaszę i dokładnie wymieszałam. Można też inaczej. Jeśli macie dużo miejsca w garnku wsypcie i ugotujcie kaszę razem, a zawsze potem można dolać więcej płynu.
Jako wielbicielka ziół przed podaniem posypałam gulasz posiekaną natką pietruszki. Kończąc, muszę powiedzieć, że uwielbiam takie jednogarnkowe rozwiązania na większe imprezy i szczerze polecam!